YILLARDIR BEKLENEN DEV PROJE

İpek Yolu üzerinde yer alan, tarihi mirasa sahip bu şehir, genel bakıldığında; İbrahim Çeçen Üniversitesi, Balıklı Göl, İshak Paşa Sarayı, Ahmed-i Hani, Ağrı Dağı, Diyadin kaplıcaları ve İran’ı ağrıya bağlayan sınır kapısı öğeleri ile konumu ve kültürü bakımından zengin bir ildir. Ancak biz bu değerlerin tanıtımını iyi yapamıyor ve bunları iyi değerlendiremiyoruz. 

Türkiye'nin en büyük firmalarının yeraltı kaynaklarını işletmek üzere bölgede faaliyet gösterdiğini, bu bölgelerin de ticari açıdan yüksek cirolara sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Ağrı ile ilgili ticaret ve turizm verileri incelendiğinde çok değerli sonuçlar elde edildiğini görebiliriz.  Ağrı'ya günlük 15 bin kişi, ticaret için sınırdan giriş yapmaktadır ve bu sayı zamanla katlanarak artacaktır. Mesela tarihi İshak Paşa Sarayı, Ahmed-i Hani Türbesi, Ağrı Dağı, Nuh'un Gemisi bölgesi geçtiğimiz yıl yarım milyona yakın ziyaretçiyi ağırladı. Bu bölge, turizm, tarım ve ticaret açısından büyük avantaja sahiptir.

Geçen ay Ağrı'da, bölgenin ilk ve en büyük karma projesi olarak hayata geçirilecek olan “Ağrı Alışveriş ve Yaşam Merkezi Projesi” tanıtım programı düzenlendi.  Ağrı Valiliği ve İsra Holding iş birliği ile başlayacak olan karma konsept proje içerisinde AVM, 5 yıldızlı otel, modern siteler, rezidans daireler ve sağlık üniteleri yer alacak. Kente önemli bir ekonomik ve sosyal dönüşüm gerçekleştirerek istihdama da katkı sağlayacak olan projeye 5 milyar TL yatırım yapılması planlanıyor. Bu proje sayın valimiz Osman Varol’un da belirttiği gibi 15 yıldır beklenen ve ağrının konumuna göre geç kalınmış bir projedir. Ağrı Valisi sayın Osman Varol’un katkılarıyla başlatılan bu proje, tüm halkımızın yararına olacaktır.

Yaklaşık 13-14 yıldır hayali kurulan bu dev projeyle İran, Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan gibi komşu ülkelerin ticari ihtiyaçlarına cevap verilecektir. Ticaret hacminin artması adına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ağrı'da yeni bir sınır kapısı açmak için çalışmalar başlatmıştır. Ağrı'nın hem ekonomik gelişimine hem sosyal hayatına hem de kalkınmasına çok büyük etkisi olması beklenen, özlenen işlerden biridir. Kültürel yaşamı, konumu itibariyle de diğer illerden avantajlı olan Ağrı iline, yıllar öncesinde atılması gereken adımlar ne yazık ki şimdi atılıyor. Daha atılması gereken birçok adım olduğunu düşünüyorum.  

Çünkü memleketimiz paha biçilmez değerlere sahip, doğu bölgesinde öne çıkması gereken bir yerde ve konumdadır. Kültürel değerlerimiz bunu gösteriyor. Alışveriş merkezi ve yaşam merkezi projesiyle adımlar başlıyor. İlk paylaştığım yazıda da Ağrı için bir şeylerin değiştiğini ifade etmiştim. Ağrı’nın Alışveriş Merkezi ve Yaşam Merkeziyle birlikte komşu ülkelerin uğrak noktası olacağına inanıyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif Çelik
Elif Çelik - 1 yıl Önce

Güzel Konuşmalarınızdan Ağrıyı Güzel Şehrimizi Gayet açıklayıcı hoş bir Şekilde Tanıttığınız İçin Çok Teşekkür Ederiz Serap Hanım Siz ve Sizin Gibiler iyi'ki Varlar Başarılarınızın Devamını Dilerim Hayatınızda Hep İleri Adımlara Doğru ve Güçlü Şekilde İlerlemek Dileğiyle ❤️

Rana Gümüşer
Rana Gümüşer - 1 yıl Önce

Ağrı için yapılabilecek şeyleri anlatmanız çok güzel olmuş kaleminize sağlık ❣️

ERKAN FURKANOĞLU
ERKAN FURKANOĞLU - 5 ay Önce

Memleketi ve insanlık için iyi işler yapanlara selam olsun...